Jesteś tutajSPORY Z NFZ W ZAKRESIE ZWROTU REFUNDACJI

zobacz inne
Wersja do wydrukuwersja PDFwersja na czytniki ebook'ów
Do dużej rzeszy lekarzy dotarło w tym roku pismo z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wzywające do zapłaty znacznych kwot tytułem odszkodowania należnego Narodowemu Funduszowi Zdrowia z tytułu wystawiania recept refundowanych po okresie obowiązywania podpisanej z NFZ umowy na wystawianie recept na leki refundowane. Przybliżając problematykę, chodziło o przypadki w których po upływie okresu obowiązywania umowy z NFZ na wystawianie recept na leki refundowane, lekarz wypisywał ubezpieczonemu pacjentowi receptę na lek objęty refundacją na druku recepty z numerem otrzymanym z NFZ jeszcze w okresie obowiązywania umowy i nie opatrywał recepty adnotacją, iż nie posiada już uprawnień do wystawiania takich recept.

Powiązane artykuły:

W takim przypadku farmaceuta realizujący receptę realizował ją jako receptę refundowaną. Pisma NFZ zawierające wezwanie do zwrotu refundacji w powyższym przypadku były wysyłane do lekarzy w całej Polsce. Podkreślenia wymaga fakt iż pisma były wysyłane po około roku od wystawienia przez lekarz takich recept. NFZ domagał się w pismach zwrotu refundacji wypłaconej aptekom, które realizowały recepty wystawione przez lekarzy po okresie obowiązywania umowy. NFZ argumentował, iż lekarz w takim przypadku popełnił delikt, ponieważ nie był uprawniony do wystawiania recept na leki refundowane, wobec nie posiadania umowy. NFZ twierdził iż w ten sposób doszło do wypłaty nienależnej refundacji, czym lekarz działał na szkodę NFZ.

Wielu lekarzy zwróciło się do radców prawnych OIL w Łodzi w tej sprawie o pomoc. Na uwagę i odnotowanie zasługuje w tym miejscu wyrok Sądu Rejonowego w Stalowej Woli, który oddalił roszczenia NFZ w stosunku do lekarza w sprawie o zbliżonym stanie faktycznym.

W treści uzasadnienia Sąd Rejonowy podniósł, iż nie można mówić o szkodzie bowiem leki refundowane trafiły do osób ubezpieczonych- zatem nie można mówić o szkodzie po stronie NFZ. Sąd zwrócił również uwagę, iż to NFZ jako dysponent środków publicznych powinien stworzyć instrumenty ochronne uniemożliwiające realizację recept na leki refundowane wystawionej przez lekarza, którego umowa z NFZ już wygasła. W sytuacji gdy, do takich przypadków doszło to winę za ten stan rzeczy ponosi Fundusz.

Orzeczenie w tej sprawie nie jest prawomocne.

 

W linku:

- zanonimizowana treść uzasadnienia wyroku Sądu:

 

 

dokument: 

DARMOWA CYFROWA PRENUMERATA

raz w tygodniu, najważniejsze informacje prosto na Twojego maila

zamów już teraz
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie systemu EWUś połączone było z wprowadzeniem...
Od 4 października WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sprawie recept. Podstawa prawna - Rozporządzenie...
Lekarz - właściciel gabinetu, jako posiadacz danych osobowych określony mianem administratora...
Kasa fiskalna w gabinecie lekarskim pojawiła się od 1 stycznia 2010 r. Wtedy to weszło w życie...

Prawo i Administracja w Medycynie

Naszą misją jest poprawienie kondycji podmiotów leczniczych poprzez przeniesienie na nasze barki pozamedycznych obowiązków lekarza. Pragniemy stać się miejscem, o którym będzie się mówiło, że jest przyjazne lekarzowi, które będzie polecane, ale przede wszystkim chcemy pozytywnie zaskakiwać poziomem naszych usług. Naszą pozycję osiągniemy dzięki ustawicznemu budowaniu wzajemnego zaufania oraz dostarczaniu rozwiązań dopasowanych do indywidualnych oczekiwań klienta.

668 042 066
bok@leximed.pl

Zarządzanie wiedzą Athentia Sp z o.o
Al. T. Kościuszki 103/105,   ​90-441 Łódź
​KRS: 0000482413  |  NIP: 7252071546


ochrona danych osobowych, polityka bezpieczeństwa, kontrole GIODO prawo w medycynie, radca prawny, kancelaria prawna kursy i szkolenia dla lekarzy strony internetowe, projektowanie www dokumentacja medyczna, komputer w gabinecie lekarskim, oprogramowanie dla gabinetu lekarskiego