Jesteś tutaj


środa, 12 Listopad 2014

ROZPORZĄDZENIE ZMIENIAJĄCE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE RECEPT LEKARSKICH

zobacz inne
Wersja do wydrukuwersja PDFwersja na czytniki ebook'ów
Od 4 października WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sprawie recept. Podstawa prawna - Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014r. (DU-2014-1239) zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich. CO NOWEGO WPROWADZAJĄ ZMIANY?

Powiązane artykuły:

1 - możliwość wypisania ilości leku na 120 dniowy okres stosowania zamiast tylko na 90 dniowy jak dotychczas, oczywiście przy podaniu odpowiedniego dawkowania na taki okres.

 

2 - na jednej recepcie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego, a nie pojedynczą jak dotychczas.

 

3 - natomiast takie postaci leku recepturowego jak maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można przepisać w 10cio krotnej ilość na jednej recepcie, a nie w pojedynczej jak dotychczas.

 

Warto jednak pamiętać, że leki recepturowe, czyli wykonywane w aptece, mają krótszą trwałość i o wiele bezpieczniejsze dla pacjenta jest rozpisywanie mniejszych ilości leku recepturowego na wielu receptach realizowanych i wykonywanych przez aptekę w czasie kuracji, na co pozwala kolejna zmiana w rozporządzeniu.

 

4 - lekarz może rozpisać leki recepturowe wykonywane w aptece wystawiając w sumie do 16 recept niezbędnych pacjentowi do maksymalnie łącznie 120-dniowego okresu stosowania. Czyli tą dziesięciokrotną ilość leku recepturowego będącą w sumie na maksymalnie 120dniowy okres stosowania lekarz może rozpisać wystawiając do 16 recept.

 

5 - lekarz może wystawić do 12 recept na następujące po sobie okresy nieprzekraczające w sumie 360 dni stosowania z tym , że na jednej recepcie nie może być więcej leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niż na 120 dni, a nie jak dotychczas do 3 recept na sumaryczny okres 90 dni. Wystawiając takie recepty lekarz wypełnia dodatkowo na recepcie drugie pole z datą realizacji recepty od dnia.

 

6 - w przypadku recept na środki antykoncepcyjne lekarz może wypisać do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania. Czyli ilość recept na środki antykoncepcyjne nie ulega zmianie.

 

 

Wszystkie powyższe zmiany, jak i inne szczegóły wystawiania recept, omawiam dla lekarzy i odpowiadam na pytania na stronie www.recepta.farmacja.pl

 

 

Z uszanowaniem

Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej

dr farm. Stanisław Piechula


DARMOWA CYFROWA PRENUMERATA

raz w tygodniu, najważniejsze informacje prosto na Twojego maila

zamów już teraz
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie systemu EWUś połączone było z wprowadzeniem...
Lekarz - właściciel gabinetu, jako posiadacz danych osobowych określony mianem administratora...
Kasa fiskalna w gabinecie lekarskim pojawiła się od 1 stycznia 2010 r. Wtedy to weszło w życie...
Od 4 października WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sprawie recept. Podstawa prawna - Rozporządzenie...

Prawo i Administracja w Medycynie

Naszą misją jest poprawienie kondycji podmiotów leczniczych poprzez przeniesienie na nasze barki pozamedycznych obowiązków lekarza. Pragniemy stać się miejscem, o którym będzie się mówiło, że jest przyjazne lekarzowi, które będzie polecane, ale przede wszystkim chcemy pozytywnie zaskakiwać poziomem naszych usług. Naszą pozycję osiągniemy dzięki ustawicznemu budowaniu wzajemnego zaufania oraz dostarczaniu rozwiązań dopasowanych do indywidualnych oczekiwań klienta.

668 042 066
bok@leximed.pl

Zarządzanie wiedzą Athentia Sp z o.o
Al. T. Kościuszki 103/105,   ​90-441 Łódź
​KRS: 0000482413  |  NIP: 7252071546


ochrona danych osobowych, polityka bezpieczeństwa, kontrole GIODO prawo w medycynie, radca prawny, kancelaria prawna kursy i szkolenia dla lekarzy strony internetowe, projektowanie www dokumentacja medyczna, komputer w gabinecie lekarskim, oprogramowanie dla gabinetu lekarskiego