Jesteś tutaj


środa, 1 Październik 2014

INFORMATYZACJA OCHRONY ZDROWIA: OPLĄTANI SIECIĄ, CZYLI LEKARZ W SŁUŻBIE KOMPUTERA

zobacz inne
Wersja do wydrukuwersja PDFwersja na czytniki ebook'ów
Biura podróży osobom wybierającym się na urlop za granicę zalecają wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zalecają tak ponieważ placówki medyczne w innych krajach miały często problemy ze ściąganiem środków od firm ubezpieczających dodatkowo polskich turystów. Taką kartę łatwo uzyskać można w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ przy ul. Kopcińskiego 58. Sama procedura trwa zaledwie kilkanaście minut i polega na wypełnieniu odpowiedniego wniosku.

Powiązane artykuły:

System sprzężony jest informatycznie z systemami kontroli ubezpieczeń w innych krajach Unii Europejskiej. Zatem informacja o objęciu pacjenta ubezpieczeniem zdrowotnym jest dla placówek zagranicznych łatwo weryfikowalna. A to oszczędza wyjeżdżającym wielu problemów. Jednocześnie od kilku miesięcy wszyscy petenci NFZ, w tym wyrabiający kartę, otrzymują w pakiecie z innymi usługami login do rejestracji w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (www.zip.nfz.gov.pl). Zatem mimochodem otrzymujemy narzędzie kontroli wydatkowania środków NFZ . Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie systemu EWUś połączone było z wprowadzeniem informatora ZIP. O ile system EWUś ułatwia monitorowanie ubezpieczenia pacjenta, zdejmując z barków lekarzy odpowiedzialność za jego ewentualny brak, o tyle ZIP wydaje się być przede wszystkim narzędziem kontroli lekarzy. Na stronie systemu ZIP mamy 4 zakładki: „ Twój Portal”, „Gdzie się leczyć?”, „Rejestr Usług Medycznych” i „ Prawo do świadczeń (EWUś)”. Najbardziej interesująca jest oczywiście zakładka o Rejestrze Usług Medycznych, w której można sprawdzić „ historyczne dane o leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia”. Raport jest bardzo szczegółowy , aż nasuwa się pytanie kto ma dostęp do takich danych oprócz samego pacjenta i jak to się ma do ochrony danych osobowych i tajemnicy lekarskiej. Na końcu opisu każdego świadczenia znajduje się małe okienko: zgłoś nieprawidłowość. Wydaje się jednak, że albo informatyzacja społeczeństwa polskiego jest jeszcze niewielka, albo wbrew powszechnej opinii tych nieprawidłowości jest bardzo mało. Mnie zdziwiła natomiast niewielka kwota jaką przeznaczył NFZ w ciągu ostatnich 5 lat na moje leczenie ( w tym dopłaty do leków i stabilizatora na zwichniętą kostkę)- czyli niewiele ponad 1 tys. zł. 

 

Strategii e-Zdrowia Województwa Łódzkiego

 

Równolegle do zmian w NFZ, w Łodzi od 2007 roku prowadzone są przez Urząd Marszałkowski intensywne działania w ramach tzw. Strategii e-Zdrowia Województwa Łódzkiego. O stanie zaawansowania projektów można było dowiedzieć się 27 listopada 2013 r. w Łodzi na seminarium w ramach tzw. projektu EHR-Qtn( European Institute for Health Records, Quality of Thematic Records): "Wdrażanie systemów elektronicznego rekordu pacjenta i dokumentacji medycznej - doświadczenia, wyzwania dla sektora ochrony zdrowia w Polsce". Różnego rodzaju projekty informatyzacji służby zdrowia wdrażane są w naszym województwie za pozyskane fundusze unijne od kilku lat. Najdroższy projekt ma budżet ok. 45 milionów złotych. Dla porównania w budżecie województwa łódzkiego w 2013 roku na ochronę zdrowia przeznaczono 30 mln 840 tys. złotych, a budżet NFZ naszego województwa to 4 mln 261 tys. Projekty dotyczą m. innymi wdrażania internetowego konta pacjenta, elektronicznej dokumentacji medycznej, rozwiązań w zakresie e-zdrowia i e-pacjenta, e-recepty , e-skierowań a nawet… hurtowni danych medycznych. Przykładem udanej informatyzacji ochrony zdrowia jest wg autorów prezentacji, rejon dolnośląski, gdzie wprowadzono „platformę wymiany danych pomiędzy 12 szpitalami i można przeprowadzać transfer 40 tys. rekordów medycznych”. Prelegenci przytaczali liczne korzyści płynące z użycia sieci dla gromadzenia danych oraz przyspieszenia i ułatwienia wymiany informacji, między placówkami medycznymi między sobą czy płatnikiem, oraz pomiędzy lekarzami czy lekarzami a pacjentami. Trudno tu przytoczyć wszystkie i chyba nie ma takiej potrzeby , gdyż korzyści płynące z użycia sieci są powszechnie znane z życia codziennego i …..oczywiste, a od postępu nie ma ucieczki. Jednak wymiana danych pacjentów rodzi dodatkowe problemy natury etycznej i prawnej: jak ochronić dane osobowe i utrzymać tajemnice lekarską przed osobami trzecimi. Wiąże się też m. innymi z zapowiadanym obowiązkiem prowadzenia dokumentacji elektronicznej we wszystkich placówkach medycznych. Pierwszy termin wprowadzenia takiego obowiązku od sierpnia 2014 roku został odroczony i w tej chwili zapowiadany jest na sierpień 2017. Komunikacja pocztą mailową też nie wzbudza chyba nadmiernego entuzjazmu ani pacjentów ani lekarzy. Nie było to jednak zbytnio podkreślane i właściwie jedynym dostrzeżonym problemem był…opór placówek medycznych i samych lekarzy przed wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań. 

 

"System jest narzędziem mało przydatnym w śledzeniu procesu leczenia"

 

W Instytucie Stomatologii UM w Łodzi już od kilku lat pracujemy z systemem komputerowym dla gabinetów dentystycznych. Pierwszym problemem, który się pojawił był zakup odpowiedniej liczby komputerów i innych koniecznych urządzeń, oraz połączenie ich w sprawnie działającą sieć. Kolejnym punktem było przeszkolenie lekarzy i pozostałego personelu. Do obsługi sieci i dokonywania późniejszych rozliczeń, konieczne było zatrudnienie dodatkowych osób. Samo wprowadzania danych do systemu nie jest trudne i dość łatwo można się tego nauczyć. Jest natomiast czasochłonne, moim zdaniem obsługa programu pochłania nawet do 40% czasu przeznaczonego na leczenie pacjentów. Wypisanie np. skierowania na wykonanie zdjęcia rtg wymaga: otwarcia karty pacjenta, wyszukania w pasku zadań komendy skierowań i otwarcia jej, następnie rodzaju skierowania, numer pracowni radiologii, numeru zęba i na koniec kodu NFZ. Kody procedur najlepiej znać na pamięć, gdyż to zdecydowanie przyspiesza wyszukiwanie ich z listy. System jest też narzędziem mało przydatnym w śledzeniu procesu leczenia. Moim zdaniem nie ułatwia bezpośrednio pracy lekarzom, dlatego traktujemy go głównie jako narzędzie rozliczania się z NFZ. Ułatwia natomiast współpracę pacjentom, którzy np. bardzo lubią przypomnienia smsami o terminie wizyt i inne technologiczne rozwiązania. Na potrzeby tego artykułu zrobiłam mały sondaż na Facebooku ( co też jest znakiem czasu), wśród moich znajomych lekarzy dentystów, którzy pracują w innych krajach: Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Hiszpanii oraz Maroko. Ogólne wnioski jakie się nasunęły są takie, że we wszystkich tych krajach lekarze dentyści w swoich praktykach posługują się programami komputerowymi. Pisemna właściwie pozostaje tylko zgoda pacjentów. Zakres stomatologicznych świadczeń gwarantowanych jest zdecydowanie węższy niż w Polsce ( np. w Hiszpanii bezpłatne są tylko ekstrakcje zębów w wybranych ośrodkach). W Holandii nie w ogóle czegoś takiego jak ubezpieczenie publiczne. Za to podobnie skomplikowany system rozliczeń jak w Polsce panuje w brytyjskim NHS. Wydaje się zatem, że w naszej globalnej wiosce informatyzacja ochrony zdrowia będzie postępowała. Kwestią otwartą pozostaje jak dostosować działanie sieci do ludzkich potrzeb pacjentów i możliwości udźwignięcia kolejnych obowiązków przez lekarzy.


DARMOWA CYFROWA PRENUMERATA

raz w tygodniu, najważniejsze informacje prosto na Twojego maila

zamów już teraz
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wprowadzenie systemu EWUś połączone było z wprowadzeniem...
Kasa fiskalna w gabinecie lekarskim pojawiła się od 1 stycznia 2010 r. Wtedy to weszło w życie...
Lekarz - właściciel gabinetu, jako posiadacz danych osobowych określony mianem administratora...
Od 4 października WAŻNE ZMIANY w rozporządzeniu w sprawie recept. Podstawa prawna - Rozporządzenie...

Prawo i Administracja w Medycynie

Naszą misją jest poprawienie kondycji podmiotów leczniczych poprzez przeniesienie na nasze barki pozamedycznych obowiązków lekarza. Pragniemy stać się miejscem, o którym będzie się mówiło, że jest przyjazne lekarzowi, które będzie polecane, ale przede wszystkim chcemy pozytywnie zaskakiwać poziomem naszych usług. Naszą pozycję osiągniemy dzięki ustawicznemu budowaniu wzajemnego zaufania oraz dostarczaniu rozwiązań dopasowanych do indywidualnych oczekiwań klienta.

668 042 066
bok@leximed.pl

Zarządzanie wiedzą Athentia Sp z o.o
Al. T. Kościuszki 103/105,   ​90-441 Łódź
​KRS: 0000482413  |  NIP: 7252071546


ochrona danych osobowych, polityka bezpieczeństwa, kontrole GIODO prawo w medycynie, radca prawny, kancelaria prawna kursy i szkolenia dla lekarzy strony internetowe, projektowanie www dokumentacja medyczna, komputer w gabinecie lekarskim, oprogramowanie dla gabinetu lekarskiego